niedziela, 8 lutego 2015

Projekt - Potop dywizja litewska 1668 - 71 - część 1

Ponieważ najczęściej gram przeciwko Kozakom, Tatarom (pnzr) i Turcji (gregx) postanowiłem spróbować stworzyć z posiadanych modeli rozpiskę dywizji litewskiej na lata wojen z tymi przeciwnikami.

Nie mam tylu petyhorców, żeby wystawić dywizję na lata 1672-73, więc na wojnę z Turcją będę miał trochę naciąganą rozpiskę. Korzystając z zasady Chorągwie Wyborowe wystawię pancernych zamiast petyhorców. Nie będę musiał urywać rohatyn u moich kozaków, ponieważ w dywizji z interesującego mnie okresu pojawiła się możliwość wystawiania jednostek z rohatynami bez limitu (podnosi wartość pułku o 1PS).Na początek zabrałem się za regiment dragonów. Prawie całkowicie pomalowani (zostało futerko przy czapkach i rzędy końskie). Dragoni na dywizji są bardzo przydatni. W wybranym przeze mnie okresie można wystawić maksymalnie regiment 12 podstawkowy. Jest to zupełnie wystarczająca wielkość regimentu do wypełniania zadania obsadzenia dogodnego do obrony terenu. Najlepiej wioska i budynki. Dragoni szybko przemieszczają się po polu bitwy i są w stanie uprzedzić piechotę przeciwnika i zablokować jej zajęcie terenu, z którego trudno ją potem wykurzyć. Regiment 11 podstawek kosztuje 4 PS (podstawa + 3 dodatkowe podstawki za 1PS). Za 1PS  można wystawić regiment dragonów doborowych. Jeżeli chodzi o statystyki, to zysk jest niewielki. Doborowi dragoni nie mają wyższego wyszkolenia, a jedynie możliwość strzału salwą, z czego i tak nie skorzystają po obsadzeniu budynku lub terenu, w którym przejdą w szyk rozproszony. Natomiast motywacja na 50% powoduje, że za ten 1PS próg złamania regimentu rośnie z 4 do 6 punktów.

Czyli mam już pierwszy regiment doborowych dragonów za 5PS.

Dowódca z 2 Punktami Rozkazu

4 kompanie dragonów ( 3x 3 podstawki i 1x 2 podstawki)

2 komentarze:

  1. Teraz petyhorców będzie można pewnie kupić w dobrej cenie ;) A motywację lepiej podbić biorąc poziom PS5, i dokupując 6 podstawek za 2 PS. Wtedy za 2 PS więcej (7 a nie 5) masz 18 podstawek i motywację 7. :) Połowę więcej wojska - tylko trzeba ich mieć.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Podstawek mam na tyle (6 do pomalowania, ewentualnie ubrani z cudzoziemska), ale problem w tym, że w danym okresie dywizja litewska ma ograniczenia ilościowe. Regiment dragonów może mieć maksymalnie 12 podstawek. Zwykli mają wtedy Złamanie na 4, a doborowi już 6.

      Usuń