sobota, 14 marca 2015

Obronić Prusy za wszelką cenę!

W ramach poszukiwania alternatywnej armii dla osłabionej na Podjeździe Litwy postanowiłem przetestować Obronę Terytorialną. Przeciwnikiem był podjazd Hadżi Gereja w wersji tatarskiej prowadzonej przez Pnzr -a. Wystawiłem maksymalną siłę podjazdu 9 ps. Okazało się, że siły są wyrównane i będziemy grali scenariusz Opóźnienie Przeciwnika.Jaśnie Oświecony Książę Elektor rozkazał powstrzymać Tatarów przed wtargnięciem do Prus. Naprędce sformowane jednostki obrony krajowej wsparte 2 kompaniami rajtarii najemnej próbowały powstrzymać lekką jazdę wspartą tureckimi sipahami przed przedarciem się przez przesmyk między jeziorami.

Na szczęście zebrano znaczne siły:

Pułkownik ###
major #

4x2 rajtarów obrony krajowej
4x2 muszkieterów pruskich
2x2 rajtarów

Postanowiłem nie obsadzać wysuniętego przed własną strefę rozstawienia wzgórza i skupić się na obronie drugiego oraz blokowanie możliwości wyjścia Tatarów przez moją krawędź.


 
w centrum 4 rajtarów, obok pułkownik i 4 muszkieterów, na flance 4 rajtarów obrony krajowej

 
Obsadzone przez 4 muszkieterów wzgórze i 4 rajtarii obrony krajowej z majorem

 
Tatarzy zajmują opuszczone wzgórze. Za przewagę zwiadu wysyłają 3 jednostki Forsownym Marszem

 
Prawa flanka

 
W centrum rajtarzy otrzymują pierwsze straty od ostrzału (wykonywali karakol). Sipahowie wychodzą na pozycję do szarży.

 
Na lewej flance Tatarzy przegonili za stół skwadron rajtarów obrony krajowej

 
W centrum sipahowie zwyciężają z regularną rajtarią

 
Prawa flanka to tylko ostrzały

 
Dwie jednostki Tatarów atakują pruskich muszkieterów, jedną udało się zdezorganizować ostrzałem z hiszpańskich muszkietów

 
Tatarzy na prawym skrzydle starają się ominąć konną milicję pruską. Brakuje zdjęć, ale w kolejnej turze inicjatywa jest po stronie pruskiej. Szarża rajtarii obrony krajowej wyrzuca Ordyńców za krawędź stołu

 
Obrona wzgórza krzepnie ze wsparciem pułkownika

 
Paradoksalna sytuacja. Atakowani z flanki muszkieterzy robą zwrot i uciekają na piechotę lekkiej jeździe, której pościg utrudnia orne pole (ruch dodatkowy o połowę mniejszy, a pościg wykonuje się o ruch dodatkowy)


 
Nas nie dogoniat!

 
Tatarzy obawiają się szarży na wzgórze. Próbują wymiany ognia z muszkieterami, ale zostają zdezorganizowani
 
 
Ostatecznie Tatarzy zdobywają 2 PZ za zajęcie wzgórza, 3PZ za wyjście 6 podstawek sipahów za krawędź pruską i 1PZ za straty poniżej 25%. Brandenburczycy zdobywają 2 PZ za utrzymanie wzgórza i 0PZ za straty.
 
Wynik 6-2 jest całkiem zadowalający, zwłaszcza po pierwszych niepowodzeniach i ucieczce połowy armii. Muszkieterzy spisali się bardzo dzielnie. Wydaje mi się, że podjazd Obrony terytorialnej jest całkiem skuteczny, dużo daje oczywiście wybór defensywnych scenariuszy. Myślę, że można zejść z kosztów 3PD na pułkowniku. Mnie ten dodatkowy PD przydawał się głównie do porządkowania strat.
 
Przepraszam za jakość zdjęć. dziecko bawiło się aparatem.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz