piątek, 7 lutego 2014

Losowanie terenu


Losowanie terenu – wynik rzutu k10:

1-2         zagajnik

3-4         wzgórze

5             las

6             pole uprawne

7             bagno lub strumień

8             samotny bydynek lub przeszkoda (płoty, murki)

9             wioska

0             strome wzgórze

Tereny takie jak zagajnik, wzgórze, las, pole uprawne, bagno, wioska i strome wzgórze mają mieć odpowiedni kształt i wymiary: prostokąt/owal 30x20cm lub kwadrat/koło 25cm bok/średnica.

Strumień i przeszkody mają mieć łączną długość 30cm. Mogą załamywać się maksymalnie o kąt prosty (tworzyć kształt litery L) i tworzyć ciąg, bez odstępów i przerw.

Samotny budynek ma mieć pojemność co najmniej 5 podstawek.

Wioska ma się składać z 2-3 budynków o łącznej pojemności 6+k6 podstawek. Pojedyńczy budynek w wioscema pojemność od 2 do 4 podstawek. Liczba wejść do wioski o szerokości podstawki jest losowana. Na jednej krawędzi wioski może się znajdować tylko jedno wejście. Budynki w wiosce muszą być oddalone od siebie o co najmniej 8cm (tak aby można było przejść między nimi podstawką bez kontaktu).

1 jedno wejście

2 dwa wejscia

3 trzy wejścia

4 wioska otwarta, nie jest otoczona płotem

5-6 wioska w całości otoczona płotem (brak wejść) – można traktować jak stanicę kresową otoczoną palisadą, z zamkniętymi bramami.

Strome wzgórze musi mieć przynajmniej jedną krawędź traktowaną jako łagodny stok.

Na polu bitwy mogą znaleźć się w wyniku losowania tylko 2 tereny takiego samego rodzaju  (należy przerzucić wynik losowania) za wyjątkiem zagajnika, wzgórza, lasu i pola uprawnego, których może być więcej niż 2, oraz sytuacji, gdy dodatkowy teren pojawia się w wyniku wylosowania zadania Zajęcie Terenu Strategicznego lub taktyki Wybór Terenu.

 

1 komentarz:

 1. Bardzo zacnie, z tym że zmieniłbym terminologię - nie Wioska (tę rozumiem jako teren 30x30 cm) ale Zabudowanie - ale to raczej dygresja. Świetne są precyzyjne zapisy "Pojedyńczy budynek w wioscema pojemność od 2 do 4 podstawek" "Budynki w wiosce muszą być oddalone od siebie o co najmniej 8cm". Jednakże losowanie wejść to już zbytnia komplikacja - wystarczy zapis co najmniej jedno o szerokości 4 cm.
  Dla strumienia dałbym też wyjątek i rozmiar 40x15 cm. Podobnej wielkości mógłby być parów - czyli teren nieprzekraczalny ale nie zasłaniający widoku.
  Takie rzadkie tereny zgrupowałbym pod 0 - wtedy można by rzucić raz jeszcze co to za teren, ale tylko jeden z grupy 0 mógłby być na stole.
  I znów będę optował za rozbudową zwiadu i możliwością zapłacenia zwiadem za wybór, a nie losowanie terenu (oczywiście wpisujący się ww zasady, czyli po wylosowaniu 2x wioski / zabudowania, trzeciego takiego terenu wybrać by nie można było).
  Dla tych co nie widzieli poprzedniej uwagi - takie tabelki mogłyby być różne i profilowane wg terenu walk - stepy Ukrainy, prusy, pogranicze litewsko / Moskiewskie itp

  OdpowiedzUsuń